CC0402GRNPO9BN391
Mfr.Part #
CC0402GRNPO9BN391
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NPO 0402
Stock
50
In Stock :
50
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
2
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
0402
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
2%
Width :
0.5mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
2%
Length :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.5mm
Pbfree Code :
Capacitance :
0.00039μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
CC0402GRNPO9BN391
YAGEO CC0402GRNPO9BN391
0.00039μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations