CC0402GRNPO9BN271
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0402GRNPO9BN271
Manufacturer
YAGEO
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.00027μF
Multilayer :
yes
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
2%
Positive Tolerance :
2%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size Code :
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.5mm