CC0201MRX6S5BB105
Mfr.Part #
CC0201MRX6S5BB105
Description
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0201
Ceramic Capacitors
Features :
Temperature Coefficient :
X6S
Qualification :
Tolerance :
±20%
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Tolerance :
± 20%
Class :
Class 2
MSL :
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Approvals :
UL
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Failure Rate :
Lead Spacing :
Dielectric :
X6S
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length :
0.6mm
Color :
Black
Length :
0.6 mm
Series :
CC
Product Width :
0.3mm
RoHS :
yes
Murrplastik
Termination :
Standard
Width :
0.3 mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Lead Style :
Material :
Non-Metallic
Height :
0.3 mm
Thickness (Max) :
0.015 (0.39mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1μF
Subcategory :
Capacitors
Type :
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor
Datasheets
CC0201MRX6S5BB105
YAGEO CC0201MRX6S5BB105
CC 0201 0603Metric Ceramic Capacitor 0.024L x 0.012W 0.60mm x 0.30mm X6S ±20% 1µF