CC0201KRX7R9BB221
Mfr.Part #
CC0201KRX7R9BB221
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0201
CC
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Radiation Hardening :
No
Weight :
170.097139μg
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
330μm
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
0.6mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitance :
220pF
Number of Pins :
2
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.3mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
330.2μm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
CC0201KRX7R9BB221
YAGEO CC0201KRX7R9BB221
CC 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)