CC0201KRX7R9BB201
Mfr.Part #
CC0201KRX7R9BB201
Description
CAP CER 200PF 50V X7R 0201
Ceramic Capacitors
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Pitch :
2.54mm Pitch
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
Lead Style :
Lead Spacing :
Product Style :
IC Socket Adapters
Terminal Type :
4
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
SIP Sockets Adapters
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
200 pF
Ratings :
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
SIP Sockets Adapters
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CC0201KRX7R9BB201
YAGEO CC0201KRX7R9BB201
CC 0201 0603Metric Ceramic Capacitor 0.024L x 0.012W 0.60mm x 0.30mm X7R ±10% 200pF