CC0201KRX5R5BB473
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0201KRX5R5BB473
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Depth :
300μm
Weight :
170.097139μg
Height :
330μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.047µF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
Length :
0.6mm
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Width :
0.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Halogen Free :
Halogen Free
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
CC
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
CC0201KRX5R5BB473
YAGEO CC0201KRX5R5BB473
CC 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)