CC0100KRX7R6BB391
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC0100KRX7R6BB391
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
+/-10% 10V CERAMIC CAPACITOR X7R
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CC
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Ratings :
Lead Spacing :
Capacitance :
390 pF
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Datasheets
CC0100KRX7R6BB391
YAGEO CC0100KRX7R6BB391
CC 390 pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)