CBT50J220R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBT50J220R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 220 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Composition
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated AC :
350V
Resistance :
220Ohm
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Cylindrical
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Resistance :
1GOhm
Diameter :
3.6mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Power Rating :
500mW
Number of Resistors :
1
Series :
CBT, Neohm
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
700 µm
Military Standard :
Not
Feature :
Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
-600/ +200ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
ELV :
Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CBT50J220R
TE Connectivity AMP Connectors CBT50J220R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 220Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,