CBRDFSH2-60 TR13
Mfr.Part #
CBRDFSH2-60 TR13
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
4-LDFN
Description
2A,60V SURFACE MOUNT RECTIFIER-B
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Peak Reverse (Max) :
60V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
0.7V @ 2A
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200µA @ 60V
Package / Case :
4-LDFN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
CBRDFSH2-60 TR13
Central Semiconductor CBRDFSH2-60 TR13
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C~125°C TJ 200μA @ 60V 0.7V @ 2A 4-LDFN Tape & Reel (TR)
CBRDFSH2-60 TR13 Overview
CBRDFSH2-60 TR13 Features
4-LDFN package
operating at a temperature of -55°C~125°C TJ
CBRDFSH2-60 TR13 Applications
There are a lot of Central Semiconductor Corp
CBRDFSH2-60 TR13 applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A