CBR08C680GAGAC
Mfr.Part #
CBR08C680GAGAC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 250V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
68pF
HTS Code :
Height :
950μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Material :
Ceramic
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
C0G
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
889μm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm