CBR08C330JAGAC
Mfr.Part #
CBR08C330JAGAC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 33PF 250V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height :
950μm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Voltage :
250V
Termination :
SMD/SMT
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Length :
2mm
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CBR-SMD RF C0G
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
33pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
31 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CBR08C330JAGAC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET CBR08C330JAGAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, CBR08C330JAGAC pinout, CBR08C330JAGAC datasheet PDF, CBR08C330JAGAC amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET CBR08C330JAGAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET CBR08C330JAGAC
CBR-SMD RF C0G 33pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)