CBR06C330JAGAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBR06C330JAGAC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Width :
0.8mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
863.6μm
Factory Lead Time :
31 Weeks
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Height :
870μm
Series :
CBR-SMD RF C0G
Case Code (Metric) :
Capacitance :
33pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
CBR06C330JAGAC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET CBR06C330JAGAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:250V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CBR06C330JAGAC pinout, CBR06C330JAGAC datasheet PDF, CBR06C330JAGAC amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET CBR06C330JAGAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET CBR06C330JAGAC
CBR-SMD RF C0G 33pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)