CBR06C100JAGAC
Mfr.Part #
CBR06C100JAGAC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0603
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Published :
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Factory Lead Time :
31 Weeks
Height :
870μm
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
CBR-SMD RF C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
863.6μm
Tolerance :
±5%
Weight :
2.012816mg
Voltage :
250V
Width :
0.8mm
Capacitance :
10pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
PCB, Surface Mount
HTS Code :
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CBR06C100JAGAC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET CBR06C100JAGAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250V, Package / Case:0603 (1608 Metric), CBR06C100JAGAC pinout, CBR06C100JAGAC datasheet PDF, CBR06C100JAGAC amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET CBR06C100JAGAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET CBR06C100JAGAC
CBR-SMD RF C0G 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)