CBR04C200J5GACAUTO
Mfr.Part #
CBR04C200J5GACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 20PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Length :
1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
20 pF
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.5 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Brand :
Series :
CBR-SMD RF Auto C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
50V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Qualification :
AEC-Q200
Product :
RF Microwave / High Q
Height :
0.5 mm
Type :
Automotive MLCCs
RoHS :
Details
Termination :
Standard
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing :
KEMET CBR04C200J5GACAUTO
CBR-SMD RF Auto C0G 20 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)