CBR02C180F5GAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBR02C180F5GAC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
0.6mm
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
CBR-SMD RF C0G
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Height :
300μm
Published :
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Weight :
170.097139μg
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
330.2μm
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
31 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
18pF