CBC36W4S00000/AA
Mfr.Part #
CBC36W4S00000/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 36POS
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Number of Rows :
3 Row
Mounting Style :
Through Hole
RoHS :
Details
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Arrangement :
36W4
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Plating :
Zinc
Termination Style :
Crimp
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Shell Material :
Steel
Series :
CBC
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
36 Position
Shell Size :
5
Datasheets
CBC36W4S00000/AA
CBC Series 36 Position-Position Female
CBC36W4S00000/AA Overview
A product of the CBC Series, it belongs to the range of products of that series.
CBC36W4S00000/AA Features
CBC series
CBC36W4S00000/AA Applications
There are a lot of Amphenol
CBC36W4S00000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS