CBC36W4M0F000
Mfr.Part #
CBC36W4M0F000
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 36POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Size / Dimension :
0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm)
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Tolerance :
±0.5%
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Resistance :
40.2 kOhms
Composition :
Metal Film
Datasheets
CBC36W4M0F000
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS