CBC36W4M000V5S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC36W4M000V5S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 36POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mating Cycles :
500
Number of Positions :
36 (32 + 4 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC36W
Shell Finish Thickness :
Color :
Gray
Number of Rows :
3
Thomas and Betts
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Method :
DIN Standard Mounting Holes
RoHS :
yes
Length :
72
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Note :
Contacts Not Included
Approvals :
CE, CSA, UL
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Shielded
Series :
CBC
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Style :
Round Hole
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Package :
Box
Length (mm) :
1,828.8 mm
Datasheets
CBC36W4M000V5S/AA
CBC36W4M000V5S/AA Overview
CBC36W4M000V5S/AA Features
CBC series
CBC36W4M000V5S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC36W4M000V5S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS