CBC27W2S0S50T20/AA
Mfr.Part #
CBC27W2S0S50T20/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 27POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Cycles :
1000
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Color :
Blue
Package :
Box
Series :
CBC
Shell Finish Thickness :
Number of Rows :
2
Note :
Contacts Not Included
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Number of Positions :
27 (25 + 2 Coax or Power)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Base Product Number :
CBC27W
Features :
CBC27W2S0S50T20/AA Overview
CBC27W2S0S50T20/AA Features
CBC series
CBC27W2S0S50T20/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC27W2S0S50T20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS