CBC25W3S10GVLX/AA
Mfr.Part #
CBC25W3S10GVLX/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Form :
Machined
Package :
Box
Base Product Number :
CBC25W
Wire Gauge :
20-24 AWG
Color :
Blue
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
CBC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Voltage Rating :
300V
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CBC25W3S10GVLX/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC25W3S10GVLX/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC25W3S10GVLX/AA pinout, CBC25W3S10GVLX/AA datasheet PDF, CBC25W3S10GVLX/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC25W3S10GVLX/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC25W3S10GVLX/AA Overview
CBC25W3S10GVLX/AA Features
CBC series
CBC25W3S10GVLX/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC25W3S10GVLX/AA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP