CBC25W3S10GVLX
Mfr.Part #
CBC25W3S10GVLX
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
300V
Base Product Number :
CBC25W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Color :
Blue
Wire Gauge :
20-24 AWG
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Backset Spacing :
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Series :
CBC
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Datasheets
CBC25W3S10GVLX
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC25W3S10GVLX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC25W3S10GVLX pinout, CBC25W3S10GVLX datasheet PDF, CBC25W3S10GVLX amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC25W3S10GVLX ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC25W3S10GVLX Overview
CBC25W3S10GVLX Features
CBC series
CBC25W3S10GVLX Applications
There are a lot of Positronic
CBC25W3S10GVLX D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP