CBC25W3S0S5000
Mfr.Part #
CBC25W3S0S5000
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 25POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
2
Base Product Number :
CBC25W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Package :
Box
Shell Finish Thickness :
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Color :
Blue
Mating Cycles :
Series :
CBC
Features :
Datasheets
CBC25W3S0S5000
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS