CBC25W3S000TX
Mfr.Part #
CBC25W3S000TX
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 25POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
CBC25W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
CBC
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Features :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Note :
Contacts Not Included
Mating Cycles :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Package :
Box
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Datasheets
CBC25W3S000TX
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS