CBC25W3M0S50TX/AA
Mfr.Part #
CBC25W3M0S50TX/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Finish Thickness :
Base Product Number :
CBC25W
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Package :
Box
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Mating Cycles :
500
Color :
Blue
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Shielded
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Series :
CBC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
CBC25W3M0S50TX/AA
CBC25W3M0S50TX/AA Overview
CBC25W3M0S50TX/AA Features
CBC series
CBC25W3M0S50TX/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC25W3M0S50TX/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS