CBC2518T470KV
Mfr.Part #
CBC2518T470KV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 165MA 2.47OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Test Frequency :
2.52MHz
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current-Max :
0.165A
DC Resistance (DCR) :
2.47Ohm Max
Current - Saturation :
240mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating :
165mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Series :
CB, C Type
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Inductance :
47μH
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Number of Functions :
1
Datasheets
CBC2518T470KV
TAIYO YUDEN CBC2518T470KV
CBC2518T470KV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD