CBC2518T151M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC2518T151M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 130MA 7.93OHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.8mm
Depth :
2mm
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
796kHz
DC Resistance (DCR) :
7.93Ohm Max
Series :
CB, C Type
Max DC Current :
140mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Case Code (Metric) :
Construction :
Wound Chip
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
130mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
HTS Code :
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation :
140mA
Inductance :
150μH
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
CBC2518T151M
TAIYO YUDEN CBC2518T151M
CBC2518T151M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD