CBC24W7S10HT20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC24W7S10HT20/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Number of Rows :
2
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Color :
Blue
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Series :
CBC
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Crimp
Base Product Number :
CBC24W
Backset Spacing :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
CBC24W7S10HT20/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10HT20/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC24W7S10HT20/AA pinout, CBC24W7S10HT20/AA datasheet PDF, CBC24W7S10HT20/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10HT20/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP