CBC24W7S10HE20/AA
Mfr.Part #
CBC24W7S10HE20/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Series :
CBC
Color :
Blue
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
CBC24W
Number of Rows :
2
Package :
Box
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
CBC24W7S10HE20/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10HE20/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC24W7S10HE20/AA pinout, CBC24W7S10HE20/AA datasheet PDF, CBC24W7S10HE20/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10HE20/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC24W7S10HE20/AA Overview
CBC24W7S10HE20/AA Features
CBC series
CBC24W7S10HE20/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC24W7S10HE20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP