CBC24W7S10H0S
Mfr.Part #
CBC24W7S10H0S
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Base Product Number :
CBC24W
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Positronic Industries
Backset Spacing :
Series :
CBC
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Termination :
Crimp
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Machined
Datasheets
CBC24W7S10H0S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10H0S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC24W7S10H0S pinout, CBC24W7S10H0S datasheet PDF, CBC24W7S10H0S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC24W7S10H0S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP