CBC24W7S0S50T2S
Mfr.Part #
CBC24W7S0S50T2S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 24POS
Stock
44
In Stock :
44
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 weeks ago)
Approvals :
IEC
Shell Finish Thickness :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Base Product Number :
CBC24W
Features :
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mating Cycles :
1000
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 weeks ago)
Color :
Black
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
CBC
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Package :
Box
Datasheets
CBC24W7S0S50T2S
CBC24W7S0S50T2S Overview
CBC24W7S0S50T2S Features
CBC series
CBC24W7S0S50T2S Applications
There are a lot of Positronic
CBC24W7S0S50T2S D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS