CBC24W7S0S50T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC24W7S0S50T0
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 24POS
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Number of Terminations :
2
Brand :
Amphenol Positronic
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Resistance :
287 Ohms
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
RoHS :
N
Tolerance :
±0.1%
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Datasheets
CBC24W7S0S50T0
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series
CBC24W7S0S50T0 Overview
To keep device resistance at 287 Ohms, keep it within the range recommended.We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series.Packages with the Axial enclose a device.2 terminations have been provided on the chip.This device runs at -65°C ~ 175°C operating temperature.
CBC24W7S0S50T0 Features
2 basic kinds of terminations
CBC24W7S0S50T0 Applications
There are a lot of Amphenol
CBC24W7S0S50T0 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS