CBC24W7S000E30/AA
Mfr.Part #
CBC24W7S000E30/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 24POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Features :
Color :
Blue
Package :
Box
Number of Rows :
2
Shell Finish Thickness :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC24W
Series :
CBC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Type :
Signal and Coax or Power
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Mating Cycles :
Datasheets
CBC24W7S000E30/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS