CBC24W7S000E2S/AA
Mfr.Part #
CBC24W7S000E2S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 24POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
CBC24W
Product Status :
Active
Shell Finish Thickness :
Color :
Blue
Series :
CBC
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Mating Cycles :
Datasheets
CBC24W7S000E2S/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS