CBC21WA4S10HE0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC21WA4S10HE0
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
74
In Stock :
74
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
CBC21W
Package :
Box
Series :
CBC
Number of Rows :
2
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Color :
Blue
Termination :
Crimp
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Wire Gauge :
20-24 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
CBC21WA4S10HE0
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10HE0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21WA4S10HE0 pinout, CBC21WA4S10HE0 datasheet PDF, CBC21WA4S10HE0 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10HE0 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21WA4S10HE0 Overview
CBC21WA4S10HE0 Features
CBC series
CBC21WA4S10HE0 Applications
There are a lot of Positronic
CBC21WA4S10HE0 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP