CBC21WA4S10GEX
Mfr.Part #
CBC21WA4S10GEX
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Base Product Number :
CBC21W
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
CBC
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Crimp
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Datasheets
CBC21WA4S10GEX
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10GEX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21WA4S10GEX pinout, CBC21WA4S10GEX datasheet PDF, CBC21WA4S10GEX amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10GEX ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21WA4S10GEX Overview
CBC21WA4S10GEX Features
CBC series
CBC21WA4S10GEX Applications
There are a lot of Positronic
CBC21WA4S10GEX D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP