CBC21WA4S10000
Mfr.Part #
CBC21WA4S10000
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
96
In Stock :
96
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
21WA4
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Number of Positions :
21 Position
Mounting Style :
Through Hole
Series :
CBC
Mounting Angle :
Vertical
Subcategory :
D-Sub Connectors
Brand :
Amphenol Positronic
IP Rating :
IP67
Contact Plating :
Gold
Shell Plating :
Zinc
Insulation :
Insulated
Shell Size :
4
Number of Rows :
2 Row
Termination Style :
Crimp
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Gender :
FEMALE
Insulation Material :
Polyester
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Datasheets
CBC21WA4S10000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its CBC21WA4S10000 pinout, CBC21WA4S10000 datasheet PDF, CBC21WA4S10000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4S10000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC Series 21 Position-Position Female Copper Alloy
CBC21WA4S10000 Overview
A product of the CBC Series, it belongs to the range of products of that series.
CBC21WA4S10000 Features
CBC series
CBC21WA4S10000 Applications
There are a lot of Amphenol
CBC21WA4S10000 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP