CBC21WA4M1S50V50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC21WA4M1S50V50
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Package :
Box
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Base Product Number :
CBC21W
Voltage Rating :
300V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Color :
Blue
Backset Spacing :
Features :
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
CBC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CBC21WA4M1S50V50
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4M1S50V50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21WA4M1S50V50 pinout, CBC21WA4M1S50V50 datasheet PDF, CBC21WA4M1S50V50 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4M1S50V50 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21WA4M1S50V50 Overview
CBC21WA4M1S50V50 Features
CBC series
CBC21WA4M1S50V50 Applications
There are a lot of Positronic
CBC21WA4M1S50V50 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP