CBC21WA4M10GES
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC21WA4M10GES
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
300V
Color :
Blue
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Base Product Number :
CBC21W
Contact Finish :
Gold
Package :
Box
Series :
CBC
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Wire Gauge :
20-24 AWG
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
CBC21WA4M10GES
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4M10GES from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC21WA4M10GES pinout, CBC21WA4M10GES datasheet PDF, CBC21WA4M10GES amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21WA4M10GES ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21WA4M10GES Overview
CBC21WA4M10GES Features
CBC series
CBC21WA4M10GES Applications
There are a lot of Positronic
CBC21WA4M10GES D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP