CBC21WA4M00HT0
Mfr.Part #
CBC21WA4M00HT0
Manufacturer
Positronic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 21POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.033 W (1.60mm x 0.85mm)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Series :
CRCW-HP
Shell Finish Thickness :
Base Product Number :
CRCW0603
Mating Cycles :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Resistance :
26.7 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Terminations :
Polyester, Glass Filled
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Blue
Supplier Device Package :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Datasheets
CBC21WA4M00HT0
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS