CBC21W1S1S50V5S/AA
Mfr.Part #
CBC21W1S1S50V5S/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish :
Gold
Series :
CBC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Box
Backset Spacing :
Voltage Rating :
300V
Features :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Form :
Machined
Base Product Number :
CBC21W
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S1S50V5S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21W1S1S50V5S/AA pinout, CBC21W1S1S50V5S/AA datasheet PDF, CBC21W1S1S50V5S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S1S50V5S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21W1S1S50V5S/AA Overview
CBC21W1S1S50V5S/AA Features
CBC series
CBC21W1S1S50V5S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1S1S50V5S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP