CBC21W1S1F00X/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC21W1S1F00X/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
CBC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
CBC21W
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Features :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Voltage Rating :
300V
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Box
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Blue
Wire Gauge :
20-24 AWG
Datasheets
CBC21W1S1F00X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S1F00X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21W1S1F00X/AA pinout, CBC21W1S1F00X/AA datasheet PDF, CBC21W1S1F00X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S1F00X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21W1S1F00X/AA Overview
CBC21W1S1F00X/AA Features
CBC series
CBC21W1S1F00X/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1S1F00X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP