CBC21W1S10GV3X
Mfr.Part #
CBC21W1S10GV3X
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aerospace, Military
Base Product Number :
D38999/26JA
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Mounting Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Backshell Material, Plating :
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Shell Size - Insert :
9-98
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions :
3
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Voltage Rating :
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Form :
Machined
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backset Spacing :
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Primary Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Cable Opening :
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
CBC21W1S10GV3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S10GV3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-65°C ~ 175°C, CBC21W1S10GV3X pinout, CBC21W1S10GV3X datasheet PDF, CBC21W1S10GV3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S10GV3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21W1S10GV3X Overview
CBC21W1S10GV3X Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
CBC21W1S10GV3X Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1S10GV3X D-Sub Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP