CBC21W1S100E3X
Mfr.Part #
CBC21W1S100E3X
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
CBC21W
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Backset Spacing :
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Contact Finish Thickness :
Flash
Package :
Box
Contact Form :
Machined
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Series :
CBC
Wire Gauge :
20-24 AWG
Color :
Blue
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
CBC21W1S100E3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S100E3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC21W1S100E3X pinout, CBC21W1S100E3X datasheet PDF, CBC21W1S100E3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1S100E3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC21W1S100E3X Overview
CBC21W1S100E3X Features
CBC series
CBC21W1S100E3X Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1S100E3X D-Sub Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP