CBC21W1S0S50V5S/AA
Mfr.Part #
CBC21W1S0S50V5S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 21POS
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Cycles :
1000
Features :
Base Product Number :
CBC21W
Color :
Blue
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Product Status :
Active
CBC21W1S0S50V5S/AA Overview
CBC21W1S0S50V5S/AA Features
CBC series
CBC21W1S0S50V5S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1S0S50V5S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS