CBC21W1M10Z0X
Mfr.Part #
CBC21W1M10Z0X
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Wire Gauge :
20-24 AWG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
300V
Datasheets
CBC21W1M10Z0X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1M10Z0X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC21W1M10Z0X pinout, CBC21W1M10Z0X datasheet PDF, CBC21W1M10Z0X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC21W1M10Z0X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP