CBC21W1M0S500S
Mfr.Part #
CBC21W1M0S500S
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 21POS
Stock
42
In Stock :
42
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Number of Rows :
2
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Package :
Box
Product Status :
Active
Mating Cycles :
1000
Series :
CBC
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Base Product Number :
CBC21W
Features :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
CBC21W1M0S500S
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS