CBC21W1M00H0S/AA
Mfr.Part #
CBC21W1M00H0S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 21POS
Stock
10
In Stock :
10
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Shell Finish Thickness :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Color :
Blue
Mating Cycles :
1000
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Base Product Number :
CBC21W
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
CBC
Package :
Box
Datasheets
CBC21W1M00H0S/AA
CBC21W1M00H0S/AA Overview
CBC21W1M00H0S/AA Features
CBC series
CBC21W1M00H0S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1M00H0S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS