CBC21W1M000T2S/AA
Mfr.Part #
CBC21W1M000T2S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 21POS
Stock
42
In Stock :
42
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Base Product Number :
CBC21W
Package :
Box
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish Thickness :
Color :
Blue
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CBC
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Features :
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Mating Cycles :
1000
Datasheets
CBC21W1M000T2S/AA
CBC21W1M000T2S/AA Overview
CBC21W1M000T2S/AA Features
CBC series
CBC21W1M000T2S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1M000T2S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS