CBC21W1M00000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC21W1M00000
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 21POS
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Width :
85.1 mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Package :
Box
Color :
Blue
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Viewing Area (height) :
19.26 mm
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Interface :
Parallel, Serial
Min Operating Temperature :
-30 °C
Note :
Contacts Not Included
Series :
CBC
Voltage Rating (DC) :
2.8 V
Voltage Rating :
2.8 V
Base Product Number :
CBC21W
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Viewing Area (width) :
71.104 mm
Shell Finish Thickness :
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Resolution (width) :
256 pixel
Resolution (height) :
64 pixel
Mating Cycles :
1000
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
CBC21W1M00000
CBC21W1M00000 Overview
CBC21W1M00000 Features
CBC series
CBC21W1M00000 Applications
There are a lot of Positronic
CBC21W1M00000 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS