CBC17W2S1S50V3S
Mfr.Part #
CBC17W2S1S50V3S
Manufacturer
Positronic
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Blue
Type :
Transceiver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Data Rate :
1Mbps
Series :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package :
Tube
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Receiver Hysteresis :
500 mV
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Features :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Supplier Device Package :
28-SOIC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Drivers/Receivers :
3/5
Contact Form :
Machined
Mounting Type :
Surface Mount
Duplex :
Full
CBC17W
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
20-24 AWG
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Obsolete
Protocol :
RS232
Datasheets
CBC17W2S1S50V3S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC17W2S1S50V3S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Transceiver, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Surface Mount, CBC17W2S1S50V3S pinout, CBC17W2S1S50V3S datasheet PDF, CBC17W2S1S50V3S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC17W2S1S50V3S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC17W2S1S50V3S Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.There is a Surface Mount mounting type for the device.Product number - belongs to the - Series.Packaging with 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains a device.This device operates at a temperature of -40°C ~ 85°C (TA).
CBC17W2S1S50V3S Features
- series
CBC17W2S1S50V3S Applications
There are a lot of Positronic
CBC17W2S1S50V3S D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP